Back Up
Készítsünk MC fejerősítőt
Magyar    English
Back


MC fejerősítő építési alapelvek

Mit is várunk el egy ilyen áramkörtől?
Néhány olyan paramétert ami könnyen mérhető, vizsgáljunk meg közelebbről:

• Jel/zaj viszony
A bemeneti jelszint alacsony (<1mV, de 0.1mV alatt is lehet). Ez komoly kihívást jelent a zaj szempontjából egy ilyen erősítőfokozat számára.
Szerencsére a dolog nem reménytelen: ma már nagyon jó kiszajú félvezetőket gyártanak. Mivel ez egy elég összetett problémakör, ezért külön oldalon találhatók a méretezés részletei.

• Torzítás
Az alacsony jelszint ebből a szempontból jól jön, mert az erősítők általában nagyobb torzítást produkálnak magasabb jelszintre.
A jelszint ráadásul annyira alacsony, hogy visszacsatolás nélküli fokozattal kezdhetjük az erősítőt - aminek több előnye is van. Ebben az esetben pl. elég pontosan kiszámíthatjuk, vagy szimulálhatjuk a torzítást (lásd később).

• Frekvenciamenet
Ebben a fokozatban szerencsére nincs is olyan alkatrész ami a frekvenciamenetet befolyásolná (legalábbis a hangfrekvenciás tartományban), ezért a lapos frekvenciamenet elérése nem nehéz. Egyetlen alkatrész a csatolókondenzátor (ami bizonyos esetekben el is hagyható) ami beleszólhatna, de az is inkább a zaj optimalizálás szempontjából lett méretezve - lásd a zajjal foglalkozó oldalt a további részletekért. A rádiófrekvenciás zavarszűrést szolgáló kondik méretezésére kell még odafigyelni.


Használjunk inkább transzformátort?

Már megint egy vallási háborúba keveredetm. Az audiofil világ megosztott ebben a kérdésben, van aki ide, van aki oda húz. Ezt a kérdést valószínűleg nem lehet általánosságban eldönteni, mert elég sok szempontot kell figyelembve venni. Persze, első a hangminőség, de aztán ott van az ára, a bekötés, mindenféle zavarok, stb. Én végül is elektronika-párti lettem, talán azért, mert alapvetően bütykölés-párti vagyok. Sok bajom volt a trafókkal, főleg a külső zavarérzékenységük miatt. Persze, csak néhány akadt a kezembe, de eddig mindegyik (a drágák is) produkáltak 50Hz-es brummot, amit nem tudtam megszüntetni. Jobb esetben "csak" mérhető volt (hallható nem), de engem ez is zavar. Ha már hallható is, az régen rossz. Remélem, hogy az általam dokumentált előerősítő felveheti a versenyt a legjobb trafókkal, és persze gyári erősítőkkel is.

Áramkörtervezés

Amikor a nyolcvanas években megszereztem az első MC fejet, rögvest elkezdtem elő-előerősítővel kísérletezni. Mindenféle kapcsolások jelentek meg magazinokban, amiből néhányat ki is próbáltam. Sajnos nem váltották be a reményeimet: a legtöbbjük zajos volt, némelyik a rádiót vette a szünetekben, de mindnek volt valami alapvető baja. Neki kellett állnom tehát saját áramkört tervezni.

• Az első próbálkozások

Mint már említettem, volt néhány olyan áramkör, ami nem váltotta be a reményeimet - ezeket nem is részletezném itt.
Nézzük meg az első olyan áramkört ami sikert aratott nálam:

Egyszerű de meglepően jó MC fejerősítő
Annak idején (a 80-as években) gondot jelentett a megfelelő tranzisztor kiválasztása. Egy "mezei" típus (pl. BC413) vállalhatatlanul zajos ebben az áramkörben - ennek ellenére jónéhány ilyen (és még ilyenebb) kapcsolási rajz keringett a magazinokban. Valahol olvastam egy cikket a belső bázis-hozzávezetési ellenállásról, és ennek alapján került a választás a BFW16A típusra. Ez a kapcsolás már eléggé alacsony zajt produkált: a zaj méretezés szempontjai részletesen megtalálhatóak a zajszámítás oldalon.
Az egyszerűség sok esetben előnyt jelent, mint ahogy itt is. Nagyon úgy néz ki, hogy minden további bővítés inkább rontani tud a helyzeten. Nem véletlen, hogy nincs visszacsatolás: én nem vagyok visszacsatolás-ellenes (annak is megvan a maga helye és módja), de itt a visszacsatoló hálózat is növelné a bázis-emitter köri impedanciát, ami zajnövekedéshez vezet (a részletek ugyancsak a zajszámítás oldalon találhatók, lásd Inb és Vnb leírását). Ugyanezen okokból lett a bemeneti csatolókondenzátor óriásira méretezve: pl. 220uF értéknél már zavaró mértékű zaj jelentkezik az alsó tartományban. A visszacsatolt erősítők ezen kívül lényegesen érzékenyebbek voltak a rádióvételre: némelyik jobb rádiónak bizonyult mint előerősítőnek.
Ma már szerencsére vannak jobb tranzisztorok, lásd lejjebb.

• Kapcsolási rajzok

Ezek már a mostani, legújabb áramköri megoldásaim (2018-ban). Itt is csak a végeredményt említem, néhány átmeneti próbálkozás kimaradt.